Profile stalowe zamknięte, czyli kształtowniki o różnorodnym zastosowaniu
Profile stalowe zamknięte, czyli kształtowniki o różnorodnym zastosowaniu
 

Profile zamknięte hutnicze, czyli kształtowniki o różnorodnym zastosowaniu

O wyrobach hutniczych

Wyroby hutnicze to produkty wytwarzane przez huty stali. Stal czarna może być wytworzona ze stopów różnych metali. Wyróżniamy również stal niestopową. Czynnikiem, który odróżnia stal od żeliwa jest zawartość innych pierwiastków, szczególnie węgla. Dla żeliwa jest to ponad 2,11% zawartości. Jednym z najbardziej popularnych wyrobów hutniczych są kształtowniki zamknięte, inaczej profile zamknięte. Popularną nazwą są również rury kwadratowe.

Profile stalowe gorącowalcowane

Produkcja kształtowników tego typu polega na rozgrzaniu blachy do wysokiej temperatury. Taka blacha jest następnie zaginana w odpowiedni kształt np. kwadrat bądź prostokąt. Dwa końce zostają sklejone w formie zgrzewu. Taki proces produkcji rur kwadratowych, pozwala na formowanie profili z bardzo grubą ścianką. Takie profile mają jednakową strukturę i grubość na całej powierzchni,a także ich kąt jest idealnie prosty. Kształtowniki wykonane w procesie walcowania na gorąco są także poddawane zabiegowi odprężania. Ma to na celu usunięcie naprężeń w strukturze metalu. Dzięki temu kształtowniki są bardziej plastyczne.

Profile stalowe zimnogięte

Wytwarzanie rur kwadratowych bądź prostokątnych giętych na zimno, polega na formowaniu profili na zimno. Blacha, która wystygła, zostaje zaginana rolkami. Dwa końce łączy się w formie zgrzewu. W przypadku profili prostokątnych można wykonać zgrzew na krótszej ściance. Taki zabieg zwiększa wytrzymałość profili. Profile stalowe zimnogięte, ze względu na to, iż są tworzone z zimnej blachy, mają w swojej strukturze naprężenia. Powoduje to mniejszą plastyczność materiału. Profile stalowe zamknięte zimnogięte nie mają również idealnej grubości na całej powierzchni. Kąt nie jest idealnie prosty, a miejscem gięcia jest łuk o bardzo małym promieniu. Porównując profile stalowe zimnogięte oraz gorącowalcowane, to profile gięte na zimno mają większą wytrzymałość przy tej samej grubości ścianki. Proces produkcji takich profili pozwala na wytwarzanie kształtowników z cieńszymi ściankami.

Wykorzystanie kształtowników zamkniętych ze stali czarnej

Profile zamknięte ze stali czarnej są bardzo popularnym materiałem konstrukcyjnym. Dzięki swej dostępności i dobrej cenie, są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, które pozwala na szereg zastosowań. Ich właściwości techniczne są dostosowane, do uniwersalnych zastosowań, w wielu gałęziach przemysłu i budownictwa. Profile hutnicze są doskonałym materiałem do dalszej obróbki i łączenia w najróżniejsze konstrukcje stalowe.

Profile zamknięte jako ogrodzenia

Jednym z bardzo popularnych zastosowań kształtowników zamkniętych, jest wykorzystanie ich do produkcji ogrodzeń. Stal, z której wykonane są profile, pozwala na bardzo łatwe łączenie profili w konstrukcje spawane. Można je również z łatwością ciąć i szlifować co ułatwia montaż. Należy tu również zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed korozją. Profile ze stali czarnej trzeba zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi poprzez nałożenie odpowiednich farb i ocynku. Na rynku można również spotkać profile zamknięte ocynkowane. Do ogrodzeń, najczęściej wykorzystuje się profile:

Profile stalowe wykorzystywane do produkcji bram i furtek

Kształtowniki zamknięte są także wykorzystywane przy produkcji bram i furtek. Łatwość ich montażu oraz podatność na obróbkę pozwala stworzyć niemal dowolne rozmiary. Najczęściej wybieranymi profilami do bram i furtek są:

Profil stalowy zamknięty w budownictwie

Kształtowniki zamknięte wykorzystywane są także jako materiał konstrukcyjny w budownictwie. Dzięki bezproblemowej możliwości spawania, profili stalowych używa się przy budowaniu garaży, hal, namiotów i innych konstrukcji tego typu. Wytrzymałość tego materiału pozwala na budowanie bardzo wytrzymałych konstrukcji, odpornych na wiatr. Należy natomiast pamiętać o dobraniu odpowiednich grubości. Zbyt cienki kształtownik oraz zbyt cienka ścianka może mieć zbyt małą wytrzymałość, co doprowadzi do odkształceń, a w efekcie zniszczenia całej konstrukcji. Należy tutaj zdać się na profesjonalistów, którzy odpowiednio doradzą jaki materiał należy zastosować.

Wykorzystanie kształtowników zamkniętych w transporcie

Rury kwadratowe i prostokątne są także materiałem chętnie wybieranym przy produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, oraz głównie przyczep samochodowych i ciężarowych. Pełnią rolę wsporników i ram, na których opiera się cała konstrukcja takich pojazdów. Profile stalowe zamknięte są wykorzystywane w transporcie dzięki swojej wytrzymałości przy stosunkowo niskiej wadze. To kluczowe właściwości pozwalające z powodzeniem używać ich w tym segmencie przemysłu.

Właściwości kształtowników stalowych

Profile stalowe zamknięte cechują się szeregiem właściwości, dzięki którym ten materiał jest niezwykle popularny i chętnie sięgają po niego producenci i konstruktorzy.

Wytrzymałość profili stalowych ze stali czarnej

Profile stalowe zamknięte są bardzo wytrzymałe przy stosunkowo niskiej wadze. Kształtowniki produkowane w procesie walcowania na gorąco podlegają zabiegowi odprężania, co pozwala na usunięcie wszystkich naprężeń ze struktury. Powoduje to, że taki profil zapewnia większą plastyczność oraz brak odkształceń podczas dalszej obróbki. Kształtowniki zamknięte produkowane poprzez zginanie na zimno, nie są poddawane procesowi odprężania. Efektem tego są większe naprężenia strukturalne względem profili walcowanych na gorąco. Dzięki temu, taki profil jest bardziej wytrzymały przy tej samej grubości ścianki. Powoduje to również mniejszą plastyczność. Również podczas obróbki, szczególnie cięcia, taki profil przez jego naprężenia, może się nieznacznie odkształcić.

Łatwość obróbki kształtowników zamkniętych hutniczych

Kształtownik zamknięty ze stali czarnej jest dość łatwy do obróbki. Bardzo łatwo jesteśmy w stanie go zespawać, szlifować, a także w nim wiercić. Twardość tego metalu jest uzależniona od typu stali, który wybraliśmy, a także od rozmiarów ścianek bocznych. Im grubsza ścianka i większe rozmiary, tym bardziej rośnie wytrzymałość na zginanie, rozciąganie. W hurtowni stali ULAMEX można kupić profile ze stali s235 oraz s355, która jest jeszcze bardziej wytrzymała. Stal konstrukcyjna s355 jest głównie stosowana w szeroko pojętym budownictwie.

Waga profili hutniczych

Waga najpopularniejszych kształtowników zamkniętych wykonanych ze stali s235 wygląda następująco:

  • Profil zamknięty 100 mm x 20 mm x 1,5 mm to 16,270 kg dla sztangi 6 mb.
  • Profil zamknięty 80 mm x 20 mm x 1,5 mm to 13,870 kg dla sztangi 6 mb.
  • Profil zamknięty 60 mm x 20 mm x 1,5 mm to 10,980 kg dla sztangi 6 mb.
  • Profil zamknięty 60 mm x 40 mm x 2 mm to 16,840 kg dla sztangi 6 mb.
  • Profil zamknięty 100 mm x 100 mm x 3 mm to 51,040 kg dla sztangi 6 mb.

Podsumowanie

Profile stalowe zamknięte wykonane ze stali czarnej to bardzo popularne kształtowniki, które mają szeroką gamę zastosowań. Wykorzystywane są w budownictwie, transporcie, przy produkcji ogrodzeń, bram, furtek i w wielu innych miejscach. Mają dużą wytrzymałość przy stosunkowo nie dużej masie. Są bardzo łatwe do obróbki i łączenia poprzez spawanie. Dodatkową zaletą jest łatwość wiercenia. Należy jednak pamiętać o podatności na warunki atmosferyczne, co zmusza do zabezpieczenia powierzchni narażonych na opad deszczu, śniegu itp. Można to zrobić poprzez naniesienie powłoki z ocynku oraz późniejsze malowanie proszkowe. Profile zamknięte ze stali czarnej są popularnym materiałem konstrukcyjnym o szerokiej gamie zastosowań. Należy także pamiętać, że na rynku można spotkać także profile ocynkowane, które są już zabezpieczone przed korozją, a także profile zamknięte aluminiowe, które są odporne na warunki atmosferyczne, i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.

Ogrodzenia do farm fotowoltaicznych

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium